18.11.14

Платените блогове

 
Тази сутрин изпаднах в един доста продължителен и твърде неползотворен спор относно платените блог постове и директните продажби чрез търговски представители (основно козметичните компании).
Моят опонент защитава тезата, че писането срещу заплащане и "подаръци" е извън етичния кодекс и е грозно. Самата аз никога не съм писала платени публикации, но познавам хора, които го правят и според мен са достатъчно обективни. Понякога, когато харесам продукт/заведение или каквото и да е, пиша, за да го споделя с повече хора - абсолютно безвъзмездно.
Моята теза е, че платена публикация не се възлага на никому неизвестен блогър, а наложените вече блогъри твърде много държат на името си, за да си позволят да пишат неистини срещу левчета или безплатен крем/телефон/епилатор/книга.
 
Спорът прерасна в пререкание, защото аз не намирам нищо грозно в това някой да ти изпрати продукт, който да  тестваш и след това да дадеш - подчертавам - обективна оценка. Според опонента ми това е неетично и е продажно. Цитира ми етични правила, които се изучавали в по-високи нива на професионално обучение (CFO, консултанти и др.) и че компаниите, които ползват аудиторията на даден блогър, се възползват неправомерно и леко безвъзмездно от нея. За козметичните компании приложи следния аргумент- "те се възползват от личните и социалните контакти на своите търговски представители, за да продават".

Не мога да кажа друго, освен, че тук всичко зависи от личните качества на човека. Не виждам разлика с традиционния корпоративен подход. Въпреки наличието на законови рамки, винаги има "вратички" и удари под кръста. Или визуално манипулираната реклама по телевизията, която ми обещава уау-прическа е по-етична от позитивното ревю на блогърка, което тя ще напише в блога си за същия продукт, (може би) защото го е ползвала безплатно?
 
Бих искала да получа странични мнения
  • от хора, които го правят:
Задължени ли сте да напишете позитивна оценка, само защото някой  ви е предоставил продукта си безплатно? Смятате ли, че е неетично да приемете, тествате и пишете ревю за скъп продукт (техника)? Този подход против етичния кодекс на бизнеса ли е и смята ли се такава реклама за неправомерна, неетична? Нямам представа как се приема той в корпоративния свят, но знам, че много големи компании използват този  "канал" за реклама и продажба.
 
  • или от хора, които ползват услугите на този тип реклама/препоръка от блогъри:
Залагате ли на подобен тип реклама и защо?
 
 

23.9.14

emag.bg

 
Никак не е случайно, че българският потребител е крайно скептично и дори негативно настроен към онлайн пазаруването.
Имам 7 покупки от ЕМАГ и никак не съм имала съмнения относно коректността им. Докато не препоръчах на една приятелка сайта и тя си купи от там пералня. Когато се налага гаранционен сервиз, тя предава пералнята на куриер си я чака  вече 3 месеца. Получава от ЕМАГ неадекватни отговори (ако изобщо някой й вдигне телефона), че нямат информация от сервиза в Румъния.
 
И понеже си бях харесала телефон от този сайт, чиято цена е доста по-приемлива от офертата на нашите оператори (които са самозабравени идиоти, не, не се извинявам за епитета) - реших да поровя за информация. Минах през ИТ форумите, БГ мама, становището на КЗП и дори разни счетоводни форуми, в които коментират дали покупка от ЕМАГ е ВОП или нормална сделка с чужда фирма, регистрирана по ДДС у нас.
 
ЕМАГ е румънски магазин, опериращ в България, при това май доста успешно.
 
Какво каза изведнъж Google, когато  го попитах какво мисли за данъчен номер BG3075208935:
 
 
 2. Но пък Google намира още това.
На сайта им вместо информация за фирмата, има мобилен телефон.

 
 
Иначе спор няма, че цените на ЕМАГ са доста добри, поне за нещата, които аз съм проверявала, сравнявала  и купувала.
 
Би ми било полезно да споделите впечатления.
 
За момента смятам да се въздържа от покупка на телефон все пак :)